Biblioteka Politechniki Wrocławskiej Wrocław 2 nagroda 2007




Główne czynniki, które wpłynęły na kształt projektu to: bezpośrednie sąsiedztwo socrealistycznych budynków w monumentalnym założeniu, postulat o podwyższeniu rangi Osi Profesorów przecinającej działkę na dwie części, oraz południowa ekspozycja głównej fasady biblioteki. Projekt zakłada realizację maksymalnie kompaktowej bryły, której gabaryty wynikają z przedłużenia korpusów obiektów istniejących. Pomiędzy nimi rozpięto most funkcjonujący jako główna część biblioteki – przestrzeń wymiany (czytelnie i wypożyczalnia). Elewacje pokryto systemem horyzontalnych żaluzji chroniących wnętrze przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Zadaszony plac może funkcjonować jako miejsce spotkań i jest strefą wejściową, która rozluźnia granicę pomiędzy przestrzenią otwartą a zabudowaną.
Autorzy: Sebstian Stanisławski, Łukasz Wojciechowski Współpraca: Monika Dziadosz
Sala sportowa Dzierżoniów 2 nagroda 2007



Sala zlokalizowana jest w centrum Dzierżoniowa, w sąsiedztwie zabytkowego budynku. Aby uniknąc bezpośredniej inwazji dużą kubaturą w otaczający krajobraz , salę zagębiono w terenie. Rozwinięty nad nią zielony dywan dostępny jest ze szkolnego placu wejściowego.
Autorzy: Sebastian Stanisławski, Łukasz Wojciechowski Współpraca: Piotr Jarczyński
Budynek mieszkalny w Delemont EUROPAN 9 2007




Otwarty, zielony teren znajduje się między siedmiokondygnacyjnymi blokami. Dorównanie im wysokością pozwala na uniknięcie wglądu w strefy prywatne, a brak pośrednich kondygnacji umożliwia wykorzystanie walorów otwartego terenu, z którego mogą korzystać mieszkańcy całej okolicy. Projekt jest próbą przełożenia idei megastruktury na współczesny budynek mieszkalny – jest to zawieszony nad rzeką, drzewami i przyszłym centrum kultury – penthouse.
Autorzy: Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski
Instalacja Young Blood Export 2006



Taśma ostrzegawcza stanowi granicę pomiędzy projektantem a jego nieistniejącą architekturą na placu budowy. Przecinanie granic staje się naszą wizytówką, kieszonkową wersją polskiej flagi, którą można zabrać ze sobą...
Autorzy: Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski
Centrum handlowe w Kaliszu koncepcja 2004



Budynek centrum handlowo-biurowego składa się z adaptacji istniejących kamienic i nowej części, przykrytej tarasowym dachem. Pod dachem znajduje się 5000 m2 powierzchni handlowej, która otwiera się na przeszklony dziedziniec. Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez władze miasta, które początkowo sugerowały kopię otaczających zabytków.
Autorzy: Sebastian Stanisławski, Łukasz Wojciechowski