Muzeum Współczesne Wrocław projekt 2010 ukończony 2011

poprzednie

następne

Projekt dla Muzeum Współczesnego Wrocławia zakłada wydobycie najistotniejszych cech unikalnego cylindrycznego budynku z 1942 roku (arch. Richard Konwiarz) poprzez zachowanie jego struktury i podkreślenie jej detalami wykończenia wnętrza. Klaustrofobiczny charakter przestrzeni publicznych jest zminimalizowany dzięki wyburzeniu rytmicznie rozmieszczonych otworów drzwiowych, które były zrealizowane oryginalnie, ale zostały zamurowane. Dodatkowe połączenia przestrzenne to otwory po wtórnym szybie dźwigu towarowego i dwukondygnacyjna pustka na poziomie ekspozycji. Na dachu powstanie cylindryczna obudowa trzonu, która pomieści kafejkę z tarasem.

Nominacja do Nagrody im. Miesa van der Rohe 2013

I Nagroda w konkursie Przyjazna Przestrzeń Publiczna Dofa 2012 

Wyróżnienie Nagrody Roku SARP 2011

I nagroda w kat. stare i nowe Świat Architektury - Polska Architektura 2011

Autorzy: VROA CH+ (Agnieszka Chrzanowska, Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski, Wojtek Chrzanowski, Grzegorz Kaczmarowski, Agata Kurto, Magda Szwajcowska, Karolina Wrzosowska)

centrum konfrencyjne wrocław konkurs 2007 ukończony 2010

narożnik sali wielofunkcyjnejwidok od strony Hali Stuleciapołączenie z Halą Stuleciataras na dachu części istniejącej - donice na różewidok od strony pergolilada i szatniefoyer w części zabytkowejlada i szatnierestauracja w części zabytkowej z barem w tlerestauracja w części zabytkowejwidok z sali wielofunkcyjnej na pergolęwidok na pawilon 4 kopół Hansa Poelzigasala wielofunkcyjna audytorium we wschodnim skrzydleaudytorium we wschodnim skrzydletoaletyprzełożenie modernistycznych założeń oryginalnego projektuwidok ogólny - makietaprzekrój z elementami instalacji i zapleczem technicznym
poprzednie

następne

Budynek Restauracji Tarasowej jest integralną częścią pergoli zaprojektowanej przez Hansa Poelziga. Cały kompleks został zrealizowany w 1913 roku jako część Terenów Wystawowych we Wrocławiu. Restauracja została zaprojektowana przez Maksa Berga jako pawilon na pompatyczną Wystawę Stulecia. Podczas II Wojny Światowej budynek spłonął, pozostała jedynie szkieletowa konstrukcja. Następnie obiekt przebudowano z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych, dodając kondygnację biurową i przeznaczając piwnicę na warsztaty i magazyny. Rozpoczęta w 2009 - poprzedzona konkursem ocenionym przez międzynarodowe jury - inwestycja polega na przywróceniu obiektowi funkcji restauracji obsługującej teren pergoli i dodanie pomieszczeń konferencyjnych. Nowa kubatura została zminimalizowana celem zachowania unikalnego charakteru otoczenia i perspektyw otwierających się na Halę Stulecia i Pawilon Czterech Kopuł. Symetryczne względem osi założenia skrzydła są blisko dwa razy mniejsze od pierwotnych założeń planu miejscowego. Wnętrze wielofunkcyjnego obiektu otwiera się na pergolę poprzez całkowite przeszklenie północnej ściany. Główne elementy organizacji przestrzeni są wyróżnione kolorem pobranym z jesiennych liści bluszczu porastającego kolumnadę.

I nagroda Piękny Wrocław 2011

II nagroda Przyjazna Przestrzeń Publiczna 2011

Nominacja do Ecola Award 2010

Backstage Architecture 2012 - XIII Biennale Architektury w Wenecji

Autorzy: VROA CH+ (Agnieszka Chrzanowska, Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski, Wojtek Chrzanowski, Współpraca: Andrzej Chrzanowski, Julek Erdman, Grzegorz Kaczmarowski, Danuta Katarasińska, Agata Kurto, Natalia Rowińska, Sebastian Stanisławski)

PARK TECHNOLOGICZNY W OPOLU KONKURS 2012

poprzednie

następne

Budynek rozrasta się etapami tworząc meander. Ze względu na niski budżet obiekt jest parterowy, wykończony typowymi przemysłowymi materiałami. Pozwala to na wykorzystanie niemałej podmiejskiej działki i umożliwienie pracownikom biurowym użytkowanie terenu w celach rekreacyjnych. Ta różnica między działką miejską a podmijeską stała się główym załozeniem projektu.

Autorzy: +48 Wrocław (Szymon Brzezowski, Natalia Rowińska), VROA (Agnieszka Hałas, Łukasz Wojciechowski)

ZAGOSPODAROWANIE TERENU WYSTAWY MIESZKANIOWEJ WUWA KONKURS 2 NAGRODA 2011

wielofunkcyjne murki działają jako bramki wejściowe, donice, elementy informacjicentrum informacji nowy przystanek poza granicą wystawyidentyfikacja wizualnaplan zagospodarowaniaorganizacja ruchu i zieleni za pomocą niskich murkówdom przy ul. Zielonego Dębu
poprzednie

następne

Projekt polegał na mnimalnej ingerencji w krajobraz wystawy mieszkaniowej WUWA. Uporządkowaniu zieleni i organizacji ruchu, towarzyszy koncepcja identyfikacji wizualnej opartej na modernistycznej tradycji. 

Autorzy: VROA (Marta Mnich, Łukasz Wojcechowski, Agnieszka Hałas) i CH+ architekci (Agnieszka Chrzanowska, Wojtek Chrzanowski, Grzegorz Kaczmarowski, Mikołaj Smoleński)

Dom kultury Wrocław Konkurs 2 etap 2013

schron zachował się bez atrapy dachuskorupa zewnętrznamasa nadbudowyprzekrójklub z taraemwnętrze schronumakietateren opracowania
poprzednie

następne

Istniejący schron przeciwlotniczy został zaadaptowany przy zachowaniu oryginalnej struktury wnętrza. Nadbudowa mieści przestrzeń spotkań i salę wielofunkcyjną. Kubatura nadbudowy odpowiada przestrzeni wewnętrznej schronu ograniczonej ponad metrowej grubości ścianami.

Autorzy: VROA (Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski, Agnieszka Hałas, Paweł Floryn)

PIRITA TOP JAKO MOST TALLINN STUDIUM 2013

siatka ścieżek krajobraz jako przedłużenie budynkurozwinięcie siatki w stronę morzawidok ogólny
poprzednie

następne

Most bez infrastruktury jest bezużyteczny. Budynek Pirita Top zrealizowany w 1980 jest takim zamkniętym mostem. Zewnętrzne, publiczne platformy prowadzące z poziomu terenu na dach są dziś ogrodzone. Projekt opiera się na propozycji przywrócenia im działania poprzez połączenie ich pochylniami z proponowanym zewnętrznym systemem rekreacyjnym, możliwym do zaadaptowania jako siatka przyszłych inwestycji.  

Autorzy: VROA (Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski, Agnieszka Hałas, Paweł Floryn)

 

Szkoła podstawowa z przedszkolem Wrocław ul. Kłodzka konkurs 3 nagroda 2014

widok od strony wejściaprzestrzeń wspólna na 1 piętrzewejście do przedszkolaczęść rekreacyjnazagospodarowanie terenurzut parterurzut piętra
poprzednie

następne

Celem było zorganizowanie dużego programu szkoły dla 700 dzieci na dwóch kondygnacjach oraz zaprojektowanie parterowego przedszkola. Trzy bloki artykułowane w bryle przeznaczone są odpowiednio pod klasy 1-3, 3-6 i salę gimnastyczną, która stanowi element spójny z całością budynku. Ponieważ budynek przypomina 1000 latki powstające w latach 50. XX w. zaprojektowano stosowny detal czarno-białej mozaiki w stylu op-art.

Autorzy: CH+ (Agnieszka Chrzanowska, Grzegorz Kaczmarowski, Aleksander Chamielec), VROA (Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski) oraz Mikołaj Smoleński i Wika Sokalska.

Galeria Arsenał w Białymstoku konkurs 2012 wyróżnienie honorowe

platforma nad rzeczkąkawiarnia w hali poprzemysłowejwejście z platformy i balkon powyżej platformagłówne wejście z platformy przestrzenie otwarte wokół zawieszonego pudłaprzekrój podłużnyprzekrój poprzeczny
poprzednie

następne

Zejście szerokimi schodami i pochylnią z poziomu ulicy na platformę umożliwia odcięcie się od hałasu ulicy i wydzielenie wielofunkcyjnej strefy przed galerią. Główne wejście do budynku zlokalizowano na poziomie platformy. Tam znajdują się szatnie i punkt informacyjny. Szerokie schody prowadzą na parter do przestrzeni otwartej, gdzie zlokalizowano funkcje publiczne (biblioteka, kafejka, księgarnia, mediateka i sala wielofunkcyjna). Zaprojektowany na parterze balkon jest przedłużeniem przestrzeni i funkcji (kafejka, czytelnia) parteru. We wnętrzu hali zawieszono hermetyczną bryłę, w której znajdują się sale ekspozycyjne, a na jego wierzchu zlokalizowano strefę biurową.

Autorzy: VROA (Marta Mnich, Agnieszka Hałas, Łukasz Wojciechowski) + Natalia Rowińska, Joanna Major, Paweł Major + Andreas Wolf (PWBaukunst)

Budynek mieszkalny Wrocław-Biskupin przetarg 2013

widok od strony południowejrzut kondygnacji powtarzalnejprzekrój poprzeczny
poprzednie

następne

Lokazlizacja taniego budynku mieszkalnego wynika ściśle z warunków zagospodarowania. Obiekt wyeksponowany jest na stronę południową i aby zapobiec zbytniemu nagrzewaniu mieszkań zastososowano blendy zacieniające będące przedłużeniem balustrad balkonów. 

Autorzy: VROA (Marta Mnich, Agnieszka Hałas, Łukasz Wojciechowski) CH+ (Agnieszka Chrzanowska, Grzegorz Kaczmarowski)

E11 Amsterdam konkurs 2012

domy między istniejącymi biurowcamiwyważone miejsca parkingowe i dziedzińcelokalna uliczkaciągi pieszo-jezdne i strefy przy budynkachmożliwe sąsiedzkie interwencje i wspólne działania
poprzednie

następne

Istniejące założenie urbanistyczne to monofunkcyjna strefa biurowa. Nowe domy mieszkalne to ciągi poprowadzone między biurowcami, umożliwiające równomierne ożywienie całego zespołu.

Autorzy: VROA (Juile Milovanovic, Łukasz Wojciechowski)